Najczęściej zadawane pytania
- Czy strop „zrobiony ze styropianu” nie zawali się pod ciężarem?
Oczywiście, że nie! Szalunek styropianowy jest wyłącznie wypełnieniem stropu po zalaniu go betonem, który to przenosi obciążenie. - Jakie są zalety stropu z szalunkiem styropianowym „JS”?
Strop wykonany przy użyciu systemu styropianowych szalunków typu „JS” jest cichy, lekki oraz ciepły. Idealnie sprawdza się w sytuacjach remontów, w których trzeba wymienić strop starego typu np. starych kamienicach czy domkach drewnianych, w których obciążenie ściany nie może być zbyt duże. - Do jakiej rozpiętości stropu można stosować szalunek styropianowy typu „JS”?
Szalunek styropianowy typu „JS” można stosować do rozpiętości ponad 10m. - Od czego zależy zastosowanie szalunków styropianowych „JS”, „JS1” oraz „JS2”?
Szalunki styropianowe „JS”, „JS1” oraz „JS2” są zastosowywane zależnie od rozpiętości i wymaganych obciążeń. - Jakie są sposoby wykończenia sufitu po zastosowaniu styropianowego szalunku typu „JS”?
Sufit po zastosowaniu styropianowego szalunku typu „JS” można wykończyć płytą kartonowo-gipsową lub tynkiem położonym na siatce przyklejonej klejem do styropianu (analogicznie do ocieplania ścian na zewnątrz budynku). - Od czego zależy zastosowanie różnego zbrojenia?
Ilość i grubość drutów zbrojeniowych jest uzależniona od rozpiętości stropu (długości płyty styropianowej) i planowanych obciążeń pomieszczenia znajdującego się nad stropem. - Czy można chodzić po styropianowych płytach po ułożeniu, a przed zalaniem betonem?
Tak, ponieważ po ułożeniu płyt na ścianach nośnych powinny być one podszalowane szalunkiem tzw. ażurowym (podstemplowana deska układana w odstępach półtora metrowych). Takie podszalowanie uniemożliwia wygięcie się szalunku z płyt styropianowych pod ciężarem betonu. - Jakie obciążenia może przenosić ten strop?
Obciążenia, o których mowa przenosi beton wraz ze zbrojeniem, a nie sama płyta styropianowa, która jest tylko lekkim i ciepłym wypełnieniem stropu. - Z czego dokładnie wykonana jest płyta szalunkowa „JS”?
Jednym ze składników płyty szalunkowej typu „JS” jest spieniony, polistyren samogasnący (nie wznieca i nie powoduje rozprzestrzeniania się płomieni). Dodatkowo w skład szalunku wchodzą dwa ceowniki metalowe, których zadaniem jest przenoszenie obciążenia podczas montażu stropu (patrz: pkt. 7). - Czy szalunku nie zjedzą myszy?
Najpierw musiałyby się jakoś dostać do styropianu, a z trzech stron dostęp do niego blokuje beton oraz ściany nośne. Z czwartej strony znajduje się sufit, który sam w sobie jest trudnodostępny dla gryzoni, a dodatkowo najczęściej jest on tynkowany lub wykończony płytą gipsową.